Alltommig.nu
  • Bloggen Bloggen
      • Back
      • Babbel och haranger
      • Bilder
      • Boktips
      • Facebok
      • Hjältar
      • Humorsketcher
      • Karriärrådgivning
      • Lysande ideer
      • Länkar
      • Manus till sketcher
      • Back
      • Mina filmer
      • Politik
      • Recept
      • Rymden är sååå cool!
      • Saker jag behöver
      • TED Talks föreläsningar
      • Videos
      • YouTube-kul
      • Wikipedia-kul
      • Övrigt
  • English English
      • Back
      • Career advice
      • Heroes
      • Miscellaneous
      • Links
      • Photos
      • Politics
      • Ramblings
      • Back
      • Space is sooo cool
      • Stellar ideas
      • TED Talks
      • Things I need
      • Wikipedia-fun
      • YouTube-fun
  • Kontakt - Contact
      • Back
      • Hej kompis!
      • Hi there!
  • CV

Mycket jobb kvar!

I dagarna (idag är det 2022-05-30) så håller jag på att återställa min trasiga blogg, så det kommer vara saker som inte fungerar. Plus det fattas hundratals inlägg, sidfot, sidhuvud är fel osv osv.

Letar du efter min CV, finns den här https://alltommig.nu/cv

Mina favorit TED tal, del 2

Kontaktinformation
Skriven av Ola Andersson
Kategori: TED föreläsningar
Publicerad 06 juli 2009
Senast uppdaterad 06 juni 2022
Träffar: 138

Du kan titta på dem på deras site gratis eller i iTunes, också gratis. Prenumerera i iTunes för att få dem automatiskt nedladdade när de släpps och överförda till din video-kapabla iPod. (Länkar till iTunes Store: TED Talks , TED Talks (HD), TED Talks (Audio) Du kan hitta dem i iTunes så här: iTunes Store > Podcasts > Arts > TED Talks)

Läs mer: Mina favorit TED tal, del 2

Mina favorit TED tal, del 1

Kontaktinformation
Skriven av Ola Andersson
Kategori: TED föreläsningar
Publicerad 03 augusti 2008
Senast uppdaterad 04 juni 2022
Träffar: 135

TED Logo

TED betyder Technology, Entertainment, Design och det är en årlig konferens i Long Beach i Kaliforninen som startade 1984.

TED är något riktigt coolt som är värt många timmar av din tid när vi väl har fastnat för det. TED ger världens mest fascinerande tänkare och utförare denna enkla uppgift: Ge oss det bästa talet du har hållit i hela ditt liv, på 18 minuter eller mindre. En inbjuden talare frågade om detta och sade "Jag vet inte vad jag skall säga" och fick svaret "Oroa dig inte, var bara djup". Så du kan kanske föreställa dig hur bra dessa tal är? 😊

Läs mer: Mina favorit TED tal, del 1

Senaste blogginlägg

  • Boktips för frihetliga gällande kommunikation, marknadsföring, påverkan, bygga organisation, strategier mm
  • Inte avskräckt ännu av min kontaktannons? I så fall gör Politossitan-testet!
  • Framtida sexscen om samtyckeslagstiftning + en förstärkt jämställdshetsmyndighet (vad kan gå fel?)
  • Siesta-macka, champinjonstuvning på rostat bröd som gratineras i ugn med ruccola-sallad till (veg)
  • 100 sätt att bli en skitbra servitör (bonus: sex vetenskapligt bevisade sätt att få mera dricks och ett boktips)
Gantry 5

CV
https://alltommig.nu/cv